Tel
+90 312 419 05 51/ +90 312 419 05 52
Adres
Öz Ankara Gıda Toptancılar Sitesi 8. Blok No: 252 Macunköy Yenimalle/ANKARA
Facebookinstagram

Çubuk Turşusu Yapımında Kullanılan Püf Noktalar

PaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaş
Çubuk Turşusu Yapımında Kullanılan Püf Noktalar

Çubuk Turşusu Yapımında Kullanılan Püf Noktalar

Çubuk Turşusu Yapımında Kullanılan Püf Noktalar

Çubuk turşusu yapımı, diğer turşu yapımından bir miktar daha farklıdır. Bu durum Çubuk turşusunu diğerlerinden daha lezzetli kılar. Çubuk turşusu yapımı için izlenen aşamalar şu şekildedir;

  • Ankara’nın Çubuk ilçesinde mevsimine göre yetiştirilen organik sebzeler toplanır,
  • Sebzeler büyük alanlarda temizlenir, ayıklanır ve yıkanır,
  • Yıkanan sebzeler toprak kaplara ve tenekelere doldurulur,
  • Sebzelere su ve tuz ilave edilir, ek olarak defne yaprağı kullanılır,
  • Turşu küpleri belli bir sıcaklıkta 20 gün kadar karanlık bir alanda bekletilir,
  • Açılan turşu küpleri daha küçük kaplara aktarılır.

Çubuk turşusu yapımı bu şekilde gerçekleşir.

Çubuk Turşusu Neden Bu Kadar Ünlüdür?

Çubuk turşusunun en önemli özelliği, içeriğinde kullanılan sebzelerin ve meyvelerin organik olmasıdır. Bu gıdalar, kesinlikle sera ürünleri değildir. Çubuk bölgesinin iklimine göre yetiştirilebilecek sebzeler oldukça organik yollarla yetiştirilir ve toplanır. Bu ayrıntı Çubuk turşularını özel kılmıştır. Daha sonra dikkat edilen bir diğer unsur, kullanılan suyun bazik derecesine dikkat ediliyor olmasıdır. Turşu çeşmeden alınan şebeke suları ile kurulmaz. Suyun PH derecesine dikkat edilir. Aksi takdirde fermantasyon işlevi yeterli miktarda gerçekleşmez ve turşu lezzetli olmaz. Turşuya eklenen sirke ve limon suyu miktarı da elbette önem taşır. Turşu kuran kişiler uzmanlar olduğundan bu oranı çok dikkatli ayarlarlar. Çubuk turşusu üreticilerinin açıkladıkları bir diğer sır ise, turşuların küplerine defne yaprağı ekledikleridir.

Turşu Muhafaza Ederken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Kişiler turşularının siparişlerini verdikten sonra onları tüketmeye başlarken, kavanozlarda beyaz bir tabaka ile karşılaşırlar. Bunun sebebi, turşuyu yanlış muhafaza ediyor olmaktan dolayıdır. Turşu kabı açıldıktan sonra, tüketilme aşamasında, kabın içerisindeki turşu suyu miktarı ve turşu miktarı oldukça önemlidir. Bu miktar her zaman eşit olmalıdır. Turşular azaldıkça kavanoz içerisindeki turşu suyunun da azalması gerekir. Kişiler turşu suyunu dökmek yerine, içiyor olmak daha mantıklı olacaktır. Turşu suyu hem sağlıklıdır hem de oldukça lezzetlidir. Firmamız Hasega Gıda, kaliteli Çubuk turşularının satışını çevrimiçi olarak gerçekleştirir. Bu nedenle, herhangi bir yere gitmek zorunda kalmadan, kişiler, Çubuk turşularının siparişlerini gerçekleştirebilirler. Çubuk turşusu yapımındaki farklılığıyla en kaliteli lezzetlerden biri haline geldiğinden sizler de bu lezzetin tadına bakmaktan çekinmeyin.  

 

23 51
© HaSeGa. 2018 tüm hakları saklıdır.