Tel
+90 312 419 05 51/ +90 312 419 05 52
Adres
Öz Ankara Gıda Toptancılar Sitesi 8. Blok No: 252 Macunköy Yenimalle/ANKARA
Facebookinstagram

Meşhur Çubuk Turşusunu Hazırlama Metotları

PaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaş
Meşhur Çubuk Turşusunu Hazırlama Metotları

Meşhur Çubuk Turşusunu Hazırlama Metotları

Meşhur Çubuk Turşusunu Hazırlama Metotları

Ülkemizde en çok sevilen ve Çubuk ilçesine özgü olan turşu ile ilgili olarak en çok merak edilen şeylerden bir tanesi çubuk turşusu nasıl hazırlanır sorusunun cevabıdır. Pek çok kişi evlerinde defalarca çubuk turşusu yapmayı denemiştir. Ancak işin püf noktaları bilinmeden turşunun kıvamının tutturulabilmesi mümkün değildir.

Salatalık turşusu hazırlayabilmek için iş salatalıkları seçme kısmında başlıyor. Çubuk turşusunu diğerlerinden ayıran bir özelliği içerisinde kullanılan sebzelerin doğal kuyu suları ile yetiştiriliyor olmasıdır. Bundan dolayı organik şekilde yetiştirilmiş bir salatalık bulunması gereklidir.

Salatalıklar temin edildikten sonraki aşama iğnelemedir. Turşusu kurulacak olan salatalıklar güzelce iğnelenmelidir. Bu işlem salatalık içerisine turşu suyunun lezzetinin geçmesini sağlar. Bunun yanı sıra iğnelenmemiş bir salatalık dayanaklı da olmaz kısa sürede erir.

İğnelemenin de tamamlanmasının ardından salatalıklar kavanozlara yerleştirilmelidir. Yerleştirme yapılırken salatalıklara üsten bastırılmalı ve aralarında boşluk kalması önlenmelidir. Sonrasında ise sirke, limon, tuz ve sudan oluşan turşu suyu kavanoza eklenmelidir. 2 ya da 3 hafta bekleyen turşular yemeğe hazır olacaklardır.

Hastalıklara Karşı Turşu

Turşunun faydalarını saymakla bitirmek zor. Ülkemizin en sık tüketilen besinlerinden bir tanesi olan turşunun sağlık açısından da pek çok yararı vardır. Bunlardan bir tanesi içerisindeki antioksidanlardan dolayı doğal bir antibiyotik görevi görmesidir. Aynı zamanda probiyotik de bulunduran turşular soğuk algınlığı hastalıklarına karşı savaşta oldukça etkilidir.

Turşu suları kas ağrıları ya da kramp gibi özellikle sporcuların sıklıkla yaşadıkları rahatsızlıkları da giderir. Turşu suyu vücuttaki su dengesinin sağlanmasına yardımcı olur. Bu da yaşanabilecek krampların önüne geçer.

Turşuların bir başka faydası ise içerisindeki lif miktarından dolayı sindirim sisteminin düzgün çalışmasını sağlamasıdır. Özellikle kabızlık çeken kişilerin bol bol turşu tüketmesi gerekir. Düzenli yenilen turşu şişkinlik, kabızlık gibi sağlık sıkıntılarını ortadan kaldıracaktır.

Sağlığa çok faydalı olan bu turşuların evde hazırlanabilmesi mümkündür. Ancak birçok insan yoğunluktan dolayı buna vakit ayıramıyor. Çubuk turşusu nasıl hazırlanır sorusunun cevabını bilmeyen ya da hazırlamak ile uğraşamayacak olan kişilerin yapması gereken Hasega Gıda ile iletişime geçip en güzel Çubuk turşularını satın almaktır.

 

23 51
© HaSeGa. 2018 tüm hakları saklıdır.